מפת אתר - sitemap.xml

מהי מפת אתר SITEMAP.XML וחשיבותה לצורך קידום אתרים

מפת אתר sitemap.xml היא בעצם דף נוסף באתר המשלבת רשימה של קישורים אל כל דף בודד באתר והיא גם מגדירה למנועי החיפוש את ההיררכיה של הדפים באתר.

באתרי אינטרנט ניתן להשתמש  במספר דפים בלתי מוגבל אך אם האתר הוא בעל מעל 16 עמודים, יישום מפת אתר היא חיונית ואף קריטית מתוך נקודת מבט על קידום האתר במנועי חיפוש. תפקידה העיקרי של מפת האתר היא להקל על גוגל ושאר מנועי החיפוש לסרוק את האתר ולזהות מה כל דף של האתר מכיל בתוכו, בנוסף היא מסייעת למבקרים להשתמש בידידותיות וביתר קלות באתר. זה לא תמיד הכרחי לכלול מפת ניווט באתר הראשי, אבל קישור אל מפת האתר יכול להועיל ולכן צריך להיות ממוקם בכל דף של האתר .

מפת אתר מסייעת למשתמשים באתר

כמה פעמים נכנסתם לאתר גדול והלכתם לאיבוד בתוכו ? האם אי פעם מצאתם את עצמכם מתרשמים ממשהו בדף ספציפי באתר גדול אבל לא זוכרים איך לחזור לדף ?

זוהי רק דוגמה אחת לחשיבותה של מפת האתר . בלי קשר למקום שבו המשתמש נמצא באתר הוא יכול פשוט ללחוץ על הקישור  “מפת האתר” ולהציג רשימה אינפורמטיבית של כל דף  באתר ולכן קל למצוא בדיוק את מה שמחפשים.

דוגמה אחרת וחשובה היא בר ניווט של היררכית האתר אשר מוצגת בכל דף, המכונה “בר פירורי לחם”.

אופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO)

מפת האתר בעלת חשיבות עליונה כשמדובר באופטימיזציה של אתרים גדולים. ולמרות זאת הוספת מפת אתר לא בהכרח מבטיחה ישירות לשפר את הדירוג אך זה יקל על גוגל למדר דפים, אשר בעקיפין משפיע על דירוג האתר.

ישנה עוד סוג של מפה שנקראת sitemap.xml זאת מפה שלא נמצאת באתר אבל אפשר להגיש אותה למנועי החיפוש והיא עוזרת למנועי החיפוש להבין את ההירכייה שבאתר למרות שאין לנו Sitemaps  ויזואלי באתר.

מפת האתר משדרת לעכבישים של גוגל נקודות התייחסות עבור כל הדפים באתר, מה שמאפשר להם לסרוק ולהבין את כל האתר במהירות ובקלות. ללא מפת אתר איכותית, הדפים היו קבורים יותר מכמה קליקים מדף הבית , שזה אומר שייקח זמן רב יותר כדי להגיע ולאנדקס אותם, בחלק מהמקרים גוגל ושאר מנועי החיפוש עשויים לא לסרוק אותם כלל.

בהמשך לאסטרטגית קידום אתרים SEO, מפת האתר היא דרך מצוינת כדי להבטיח כי לכל דף באתר יש קשר פנימי אשר יכול להגביר את הרלוונטיות של הדף בעזרת קישור טקסט עוגן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות