עונש מגוגל

החטא ועונשו – גוגל מענישה על קידום מניפולטיבי

טעויות שאסור לעשות בקידום אתרים

סיפור מקרה מבוסס על מקרה אמיתי המתאר התרחשות קיצונית באתר

הקדמה: הגיע אלינו לקוח מבוהל, "האתר שלי נזרק ביום אחד , צלל במיקומים ואני לא יודע למה"

המקרה הבא יכול להמחיש בצורה הברורה ביותר איך גוגל מענישה אתרים על מניפולציה לקידום אתר. לקוח חדש שהגיע אלינו בעקבות קידום שהוא לא היה מרוצה מהתוצאות שלו, נקודת המוצא היתה נפילה דרסטית במיקומים לאחר תקופה ארוכה בה שהה ב "מיקומים סבירים" עם פוטנציאל רב לשיפור ומקסום רווחים. הבעיה העיקרית של האתר היתה ניתוב כל המילים אל דף נחיתה פנימי אחד בלבד. כלומר שדף הבית אינו מקודם ואינו משויך לאף מילת מפתח. כל האתר הכיל 30 עמודים סה"כ. ניהול האתר והקידום שלו נעשה בידיי החברה שבנתה את האתר (לקוח שבוי). לפני כחודש הם החליטו על פעולה שנועדה להתפרס על כמה שיותר ביטויים חזקים ורלוונטיים במטרה לתפוס מיקומים טובים בהם.

הטעות : הם יצרו 750 עמודים חדשים (כאשר כל האתר מכיל 30 עמודים בלבד), יצקו לתוכם תוכן זהה  בן 100 מילים, ואחר כך נתנו כותרת שונה לכל עמוד על פי ביטויי המפתח במטרה לפזר כמה שיותר עמודים עם כותרת במכילה את ביטויי החיפוש.

החטא: עכשיו נוספו לאתר במכה אחת 750 עמודים זהים בתוכנם ומכילים כותרת שונה. ממבט עינו של מנוע החיפוש נוצרה כאן בעיתיות כיוון שהרובוט יודע לזהות מניפולציות ישנות מסוג זה. ההבחנה בין עמוד לעמוד נמדדת בעיקר על פי התוכן הייחודי אותו הוא מקבל, וזה לא יעזור לדחוס מילים בכותרת. עצם העובדה כי כל האתר מכיל 30 עמודים בלבד ופתאום במכה אחת נוחתים בו עוד 750 עמודים היא בעייתית. אבל הפאנץ העיקרי הוא הזלזול הרב באינטלגנציה של מנועי החיפוש, כאשר הרובוט בא וסורק את הדפים הוא מזהה בקלות את התוכן, וכאשר הוא חוזר על עצמו לא פחות מ 750 פעם , זה עוד יותר ברור. יש כאן מניפולציה. לא השקיעו בתוכן ייחודי וכנראה שגם רובוט אחר יצר אותם ולא יד אדם.

העונש : ה לקח בדיוק שבועיים כדי שגוגל יאנדקס את הדפים החדשים, יגלה את התרמית ויעניש את האתר. כל המיקומים נפלו והתרסקו ביום אחד.

מה עושים עכשיו ?  כשעלינו על הבעיה יצאנו לבדוק כתוצאה ממה חלה נפילת המיקומים הדרסטית הזו. כלי מנהל האתרים של גוגל הראה גרף אינדוקס של 750 עמודים ביום אחד. זה הדבר הראשון שעורר את חשדנו והדליק נורה אדומה, נכנסנו למערכת האתר וגילינו את העמודים החדשים שנוספו, את הבעיתיות שלהם, והסברנו לבעל האתר את המשמעויות.

תיקון טעות :  שתי דרכים עמדו בפנינו כדי לבצע תיקון של הבעיה.

1. חסימת כל העמודים החדשים שהתווספו דרך קובץ ה ROBOT.txtx , כך הרובוט יתעלם מהם ולא יראה אותם בביקור הבא שלו. החיסרון הוא שכל העמודים הללו יאבדו את המטרה שלשמה הם יוצרו. הופעה בתוצאות החיפוש של גוגל.

2. למחוק לאלתר את כל 750 הדפים שהועלו (להרוג אותם). להוציא הפניה 301 מכל דף כזה (כדי שלא יהיו הרבה 404) לעמוד חדש ובלתי נראה באתר(לקבור אותם). מחיקת כל 750 הדפים החדשים במכה אחת היא בעייתית כי עכשיו יהיו לנו 750 שגיאות 404 חדשים. לכן בחרנו לבצע הפניה גורפת 301 לעמוד חדש שיצרנו באתר. כך נמנע מדפי שגיאה מרובים וננקז את כל הדפים הבעיתיים לעמוד אחד פנימי ובלתי ויזואלי שכל תפקידו הוא למרכז אליו ולחטוף את כל העונש.

עכשיו, אחרי שניקינו את ה"זבל" מהאתר כולל כל הכתובות של הדפים, אפשר להתחיל לתכנן ולבנות דפים חדשים עם זהות וכתובת חדשה ותוכן ייחודי משל עצמם.

 

מסקנה – אז כן, גוגל מענישה אתרים שנוהגים בדרכים פסולות ובכדי לא לחטוף מכה אין קיצורי דרך. הרובוט של גוגל יודע להבחין היום בכל פעילות שהיא מניפולטיבית ויודע להתייחס לכך בהתאם.

 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *